U ovom dijelu članka o godišnjem odmoru u FBiH donosimo još detalja vezanih za zakonske odredbe koje uređuju ovo pravo radnika.
Korištenje godišnjeg odmora
· Poslodavac utvrđuje plan korištenja godišnjeg odmora uz prethodnu konsulataciju sa radnicima ili njihovim predstavnicima uzimajući u obzir potrebe posla kao i opravdane razloge radnika.
· Poslodavac mora obavijestiti radnika o periodu i trajanju godišnjeg odmora najmanje 7 dana prije korištenja godišnjeg odmora.
· Poslodavac donosi Odluku ili Rješenje o korištenju godišnjeg odmora putem kojeg definiše dužinu i trajanje godišnjeg odmora. Važno je da poslodavac ima dokaz o uručenju Odluke/Rješenja o korištenju godišnjeg odmora
· Godišnji odmor može se koristiti u dva dijela, prvi dio se koristi bez prekida u trajanju od najmanje 12 radnih dana u toku kalendarske godine, a drugi dio najkasnije do 30. juna naredne godine.
Ukoliko radnik ne iskoristi prvi dio godišnjeg odmora u toku tekuće kalendarske godine, nema pravo prenošenja godišnjeg odmora u narednu godinu.
· Radnik ima pravo koristiti jedan dan godišnjeg odmora kad on to želi, uz obavezu da o tome obavijesti poslodavca najmanje tri dana prije njegovog korištenja.
Naknade za vrijeme trajanja godišnjeg odmora
Radnik za vrijeme korištenja godišnjeg odmora ima pravo na naknadu plaće, u visini plaće koju bi ostvario da je radio.
Radnik ostvaruje i pravo na regres za korištenje godišnjeg odmora ako je to predviđeno kolektivnim ugovorom, internim aktima poslodavca ili ugovorom o radu. Prema članu 20. Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dohodak maksimalni neoporezivi iznos regresa utvrđen je u visini do 50% prosječne neto plate isplaćene u FBiH u posljednja tri mjeseca prije isplate.
Pravo na isplatu regresa vezuje se za korištenje godišnjeg odmora. Dakle, ako radnik nije koristio godišnji odmor nema pravo na regres osim ukoliko je poslodavac pravo na regres vezao za sticanje prava na godišnji odmor.
Za vrijeme korištenja godišnjeg odmora radnik ne ostvaruje pravo na topli obrok dok se naknada za prevoz može isplatiti srazmjerno broju dana koje je radio a u skladu sa internim aktima poslodavca.
Naknada za neiskorišteni godišnji odmor
Radnik se ne može odreći prava na godišnji odmor niti se sa poslodavcem može sporazumjeti da mu se umjesto korištenja godišnjeg odmora isplati novčana naknada.
Isplata naknade za neiskorišteni godišnji odmor vezana je za slučaj prestanka radnog odnosa pri kojem godišnji odmor nije iskorišten krivicom poslodavca. Poslodavac je tada dužan radniku isplatiti naknadu umjesto korištenja godišnjeg odmora u iznosu koji bi primio da je koristio cijeli, odnosno preostali dio godišnjeg odmora.
Naknada za neiskorišteni godišnji odmor jednaka je naknadi plaće za korištenje godišnjeg odmora i obračunava se srazmjerno neiskorištenom godišnjem odmoru.
Odricanje od prava na godišnji odmor
Radnik se ne može odreći prava na godišnji odmor. Radniku se ne može uskratiti pravo na godišnji odmor, niti mu se izvršiti isplata naknade umjesto korištenja godišnjeg odmora, osim u slučaju propisanom Zakonom o radu.
Prihodom od nesamostalne djelatnosti smatra se: bruto plaća koju uposleniku isplaćuje poslodavac na osnovu ugovora o radu, odnosno radnog odnosa ili daje u stvarima, koristima, protuuslugama.(Član 10. Zakona o porezu na dohodak („Sl. novine FBiH’’, br. 10/08, 9/10,44/11, 7/
Više informacijaDonacija predstavlja dobrovoljno davanje u novcu, stvarima ili uslugama bez ikakve naknade ili protuvrijednosti. Pravna lica često doniraju sredstva, robu ili usluge različitim organizacijama, neprofitnim ustanovama, humanitarnim organizacijama ili drugim društveno korisnim projekt
Više informacijaKroz historiju čovječanstva vodili su se mnogi značajni poslovni projekti i poduhvati. Od poslovne ideje do same realizacije bilo je potrebno angažovati osobe od povjerenja, uz čiju pomoć i podršku bi se poslovna zamisao mogla i ostvariti. Naravno, za uspješno realizov
Više informacija